herb_klembowa.gif

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
           w Dobczynie

                                                     

MENU
O szkole
Dla nauczycieli
Plan lekcji
Informacje
Dokumenty
Projekty unijne
Przydatne
BIP
Nasza gmina
Ważne adresy

Pytania do dyrektora szkoły

Za pomoca tej strony mozna skontaktować się ze mną, zadac mi pytanie, opisać problem. W miarę możliwości staram sie odpowiadać na wszystkie zgłaszane problemy.

Nigdy nie upubliczniam wiadomości, które według mojej oceny mogłyby sprawić komuś niepotrzebną przykrość. Takie zapytania i informacje traktuję jako prywatne wiadomości - do wglądu tylko dla mnie.

Zachęcam Was do zgłaszania problemów, jeśli tylko będę mogła Wam pomóc - uczynię to.

Lista zadanych pytań/zgłoszeń
Pytanie/zgłoszenie z dnia: 01-11-2017, godz. 13:58

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor,
Zwracam się z prośbą o porozmawianie z dziećmi na temat halloween. Rozumiem, że dzieci w tym dniu zbierają cukierki i powinna to być forma zabawy, ale nie każdy ma ochotę to święto obchodzić. Poza tym tzw. psikus przybiera formę chuligaństwa np. rozsypywanie kilograma mąki lub rzucanie jajkami w ścianę lub okno (nie zawsze trafią a z elewacji sczyścić jajko nie jest łatwo) i jak się ma do tego szacunek do żywności? Ktoś może być chory lub po prostu zmęczony i nie mieć siły siedzieć do późnego wieczora i czekać na zbieraczy cukierków. Może jest to temat do poruszenia na zebraniu, bo rodzice często nie wiedzą jak bawią się ich dzieci. Dziękuję.

Odpowiedź:

Bardzo dziękuję za tą wypowiedź.
Zgadzamy się z nią całkowicie. Rozmawiamy z uczniami na ten temat. Trzy lata temu uczniowie narobili wielu szkód w imię tej pseudozabawy. Były skargi od poszkodowanych osób (zniszczenie elewacji, rzucanie jajkami w szyby, rozsypywanie maki, brudzenie furtek, obrzucanie jajkami i mąką samochodow.)
Szkoła apeluje, rozmawia z dziecmi, ale to rodzice maja najwiekszy wpływ na to co robią dzieci w takim dniu.
Bardzo dziwi nas postawa rodziców, którzy pozwalaja swoim dzieciom na uczestniczenie w tym wszystkim. Z jednej strony rodzice sa bardzo wyczuleni na zapewnienie bezpieczenstwa dzieciom, a z drugiej strony lekceważą te zagrożenia.
Przecież to niewyobrażalne by dziecko spacerowało po zmroku i dzwoniło od furtki do furtki. Brak poboczy, padajacy deszcz, rozbawione dzieciaki (nie zawsze słusznie, bo chuligaństwo nie jest zabawne) to krok do tragedii.
Brak szacunku dla zywności to raz, brak szacunku dla cudzej wlasności i prawa innych do spokoju to dwa.
To wszystko bardzo smutne jednak mamy nadzieję, że małymi krokami uda się przekonac rodziców, że nie powinni pozwalać swoim dzieciom na tego typu zabawy.
Poruszymy oczywiście ten temat na zebraniu z rodzicami.
raz jeszcze dziękuję za ten cenny głos.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 06-07-2017, godz. 16:32

Pytanie/zgłoszenie:

Witam,
zwracam się do Pani w celu uzyskania bardzo istotnych dla mnie informacji.
Moja córka we wrześniu zaczyna naukę w klasie czwartej. Czy w przyszłym roku szkolnym będą się odbywać jakiekolwiek zajęcia wyrównujące szanse uczniów w dalszej nauce? Wiem, że w szkole organizowany jest projekt "szkoła równych szans" ale nie znam jego szczegółów. Za szybką odpowiedź byłabym bardzo wdzięczna.

Odpowiedź:

Szanowna Pani
W przyszłym roku szkolnym będziemy realizować (do grudnia 2017) kolejna część projektu unijnego. Dla starszych uczniów będą zajecia z matematyki, j. angielskiego, przyrody i zajęcia teatralne. Dodatkowo w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej będą organizowane zajęcia wspomagajac. Teraz jest mi trudno pisac o szczegółach gdyz uzaleznione jest to od indywidualnych potrzeb dziecka - wskazanych w opiniach psychologicznych. Na pewno pomożemy dziecku, które potrzebuje wsparcia.

Pozdrawiam
I. Sobka

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 18-11-2016, godz. 09:01

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o spowodowanie wprowadzania danych do dziennika elektronicznego na bieżąco i bez zbędnej zwłoki. Uzupełnianie e-dziennika tuż przed zebraniem, czyli po 2,5 m-ca nauki (w dniach 15-17.11.2016 r. otrzymałam 3 powiadomienia o wstawieniu 22 ocen mojemu dziecku) mija się z głównym założeniem jego wprowadzenia tj. usprawnieniem wymiany informacji (zwłaszcza w zakresie ocen i obecności) pomiędzy szkołą a rodzicami uczniów.
Będę wdzięczna za ustosunkowanie się do mojej prośby.

Odpowiedź:

Szanowna Pani
Dokumentację nauczania prowadzimy w chwili obecnej dwutorowo: dziennik elektroniczny i dziennik papierowy. Dziennik elektroniczny jest nowym i skomplikowanym narzędziem dlatego prowadzenie podwójnej dokumentacji niesie za sobą podwójne obciązenie nauczycieli.
Dziennik elektroniczny jest w chwili obecnej narzędziem, które wymaga poznania jego struktury na bieżąco. Nie da się uniknąc opóźnień w fazie wprowadzania danych - na etapie wczesnego jego funkcjonowania. Informowalismy o tym wcześniej prosząc o cierpliwość.
Usprawnianie wymiany informacji musi potrwać.
Nic nie stoi na przeszkodzie by Rodzice kontaktowali się ze szkołą poza dziennikiem elektronicznym i nie tylko podczas zebrań.
W miarę upływu czasu na pewno nastąpi usprawnienie wprowadzanych elektronicznie danych.
Okres dwutorowej dokumentacji (rok szkolny) ma to właśnie na celu. Dziennik elektroniczny jest w tej chwili w fazie prób i testowania - przy jednoczesnym założeniu wszelkiej staranności w jego uzupełnianiu. To dziennik papierowy jest podstawową dokumentacją. Trzeba to mieć na uwadze.

Mogło nastąpić pewne opóźnienie we wstawieniu ocen ucznia (oceny te były juz wprowadzone do dziennika papierowego). Jesli chodzi o nieobecności to sa one wprowadzane na bieżąco i nie ma mozliwości by w dzienniku elektronicznym były one zaznaczane z opóźnieniem.
Pomimo wszystko mam nadzieje, że docenia Pani fakt, że otrzymała Pani pełen raport podczas zebrania.

W mojej ocenie postęp prac związany z dziennikiem elektronicznym nie wygląda tak źle jak ocenia to Pani. Otrzymaliscie Państwo dostęp do dziennika bardzo wcześnie, co nie jest powszechną praktyką na etapie wprowadzania tego narzędzia.

Z każdym kolejnym tygodniem pracy z dziennikiem elektronicznym nastąpi poprawa w jego funkcjonowaniu.
Od roku szkolnego 2017/2018 będzie to podstawowa dokumentacja (rezygnacja z wersji papierowej).


Pytanie/zgłoszenie z dnia: 26-08-2016, godz. 08:55

Pytanie/zgłoszenie:

Dzień dobry
Pani Dyrektor
Mam pytanie czy od września 2016 będzie świetlica szkolna? jeśli tak to w jakich godzinach.

Odpowiedź:

Tak. Świetlica szkolna będzie funkcjonowała jak dotychczas- w godzinach 8.00-16.30.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 22-08-2016, godz. 17:51

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor, czy w Waszej szkole można odbyć staż , za który zapłaci Urząd pracy?

Odpowiedź:

Tak, jest to mozliwe.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 19-08-2016, godz. 22:31

Pytanie/zgłoszenie:

Prawie 10 lat temu rozpoczęłam swoją edukację w pojęciu ogólnym, a dokładniej zerówkę w tej szkole. Chodzi mi o zerówkę w tamtych czasach, miałam 6 lat. Mówiąc szczerze, 7 lat spędzone w tej szkole to chyba najlepsze lata w moim życiu :)
Kończąc podstawówkę naprawdę szkoda było mi zmieniać szkołę. Trzy lata później, kończę gimnazjum, z myślą, że do wielu rzeczy można się przyzwyczaić. Nawet do rzeczy, których nie znosiliśmy na początku. Z nowymi doświadczeniami, starszymi przemyśleniami, innymi marzeniami- zaczynam kolejny etap edukacji.
Nie oznacza to, że kiedykolwiek zapomnę szkołę w Dobczynie. 10 lat później, wciąż lubię nazywać tę szkołę moją. Zawarłam w niej przyjaźnie, które na pewno przetrwają jeszcze dłużej niż moja wiedza o pierwiastkach, na przykład... :)
Nieważne co powiedzą inni, kocham moją starą szkołę, dzięki której stałam się tym, kim jestem :)
Pozdrawiam

Odpowiedź:

Na koniec wakacji taki piękny list- bardzo budujący dla nauczycieli:-)
Dziękujemy serdecznie i mamy nadzieję, że te wspomnienia (starej szkoły) będą na tyle trwałe, że pozostaną takimi samymi bardzo, bardzo długo.
Mamy nadzieje, że na dalszych etapach edukacji powstaną równie piękne przemyslenia ... a po nich tak miłe wspomnienia - tego zyczymy, raz jeszcze dziękując za naprawdę miłe słowa.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 29-06-2016, godz. 06:52

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor czy teraz jak moje dzieci zdały do szóstej klasy (czyli od września zaczną naukę w szóstej klasie to idą do Gimnazjum czy zdają do siódmej klasy ?

Odpowiedź:

Szóstoklasiści (od września 2016) będa pierwszym rocznikiem, który nie pójdzie do gimnazjum, czyli bedzie kontynuował (od wrzesnia 2017) naukę w VII klasie szkoły podstawowej.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 31-05-2016, godz. 19:03

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor czemu w naszej szkole jest tak dziwnie zebranie po wystawieniu ocen powinno być w maju żeby rodzice wiedzieli jakie są chociaż proponowane oceny a nie oceny wystawione i zebranie a po zebraniu dzień otwarty. Zebranie powinno być w maju a dzień otwarty w czerwcu ale jeszcze przed wystawieniem ocen .. żeby rodzic mógł porozmawiać z nauczycielem o podniesieniu oceny poprawce itp a nie zebranie i dzień otwarty jak już oceny są wystawione .

Odpowiedź:

Podczas zebranie przedstawiamy zawsze oceny proponowane na zakończenie roku szkolnego. Taka jest procedura wystawiana ocen. Nic nie stoi na przeszkodzie by rodzic przyszedł w kazdym dniu przed zebraniem (maj, czerwiec) by sprawdzić jakie jego dziecko czyni postępy. Nauczyciele udzielają informacji w kazdym czasie - nie tylko podczas zebrania. Jeśli rodzice na bieżąco sledzą postępy dziecka, a nie czekaja tylko do zebrania to nie powinna być dla nich zaskoczeniem ocena na koniec roku szkolnego. Ocena na zakończenie roku szkolnego to ocena za pracę ucznia w ciagu całego roku szkolnego, a nie w ciagu ostatniego miesiaca.

Przyjmujemy jednak uwagę i zdecydowalismy uwzględnić sugestię wczesniejszego zebrania z rodzicami (zmianiamy termin z 16 czerwca na 9 czerwca). W przyszłym roku szkolnym zrobimy zebranie równiez w maju.
Dziękujemy za uwagę.Pytanie/zgłoszenie z dnia: 17-05-2016, godz. 15:31

Pytanie/zgłoszenie:

Witam Pani Dyrektor :)
Czy wie może Pani czy istnieje nowa witryna internetowa ZS Klembów?

Odpowiedź:

Nowa wytryna ZS Klembów to:  http://zsklembow.pl/

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 07-05-2016, godz. 21:37

Pytanie/zgłoszenie:

Czemu zabrania się założenia nawet granatowej czy szarej spódnicy na zakończenie roku. Z tego co wiadomo strój galowy to czarna bądź granatowa spódnica oraz biała koszula...

Odpowiedź:

Odpowiedź jest prosta:-)
Szary kolor to nie granatowy lub czarny.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 28-01-2016, godz. 07:57

Pytanie/zgłoszenie:

Witam pani dyrektor absolwenci klasy 3 gimnazjum chcieli by panią i wszystkich nauczycieli pozdrowić w tym nowym roku .Niedługo będziemy pisać egzaminy.Bardzo tęsknimy..

Odpowiedź:

Witamy, witamy:-)
Pozdrawiamy również i dziękujemy, ze tęsknicie!
Za egzaminy trzymamy za Was kciuki. Dacie radę i na pewno sobie poradzicie. Musimy kiedys sie spotkać i poogladać Wasze zdjęcia od zerówki do VI klasy. Teraz juz jesteści inni zupełnie - w kazdym razie macie już prawie wszystkie stałe zęby:-))

Pozdrawiamy raz jeszcze. Już za moment ferie. Odpoczywajcie i nie zapominajcie o tych, którzy Wam pierwsi wycierali noski:-))

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 08-11-2015, godz. 19:22

Pytanie/zgłoszenie:

Witam co z tym stypendium na ksiazki dla klasy 6 bo nic nie wiadomo od września papiey juz były składane????????????

Odpowiedź:

Stypendium przyznaje organ prowadzący, nie szkoła i wypłata uzależniona jest o wpływu dotacji na konto urzędu gminy. Z tego co wiem, stypendium jest juz przyznane i wypłata nastąpi w najblizszym czasie.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 29-10-2015, godz. 07:34

Pytanie/zgłoszenie:

Wtam co z tym na ksiazki programem klas 5-6 bo na dal nie ma jeszcze pieniążków a papiery były składane w wrześniu?

Odpowiedź:

Dla klas 5 i 6 było dofinansowanie tylko dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jeśli wniosek nie spełniał tych wymagań niestety dofinansowania nie było.

Wypłata dofiansowania została zamknieta pod koniec września.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 27-10-2015, godz. 17:36

Pytanie/zgłoszenie:

Czy 2 listopada będa trochę krótsze lekcje bo sa zaduszki a jeszcze może ktos będzie jechał na cmentarz

Odpowiedź:

W tym dniu lekcje odbywaja się zgodnie z planem zajęć. 

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 26-10-2015, godz. 17:45

Pytanie/zgłoszenie:

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych? ?

Odpowiedź:

Nie jest dniem wolnym. W tym dniu szkoła pracuje jak zwykle.

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 10-10-2015, godz. 17:00

Pytanie/zgłoszenie:

Boże jak ja tęsknie za tą szkołą i nauczycielami w szczególności za panią Olszewską panią Rybak i panią Szymborską...

Odpowiedź:

To są najpiękniejsze słowa jakie może usłyszeć/przeczytać nauczyciel. Dziękuję w imieniu wszystkich nauczycieli tej szkoły (szczególnie Tych wymienionych).


Takie fajne dzieciaki oddajemy co roku do gimnazjum... no, ale tak być musi, nie zatrzymamy Was dla siebie:-)

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 16-09-2015, godz. 22:22

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor jakie uczeń musi spełniać wymagania żeby mieć w szkole dodatkowe lekcje indywidualne z nauczycielem ? Bo wiem że w Klasie w piątej uczeń takie lekcje ma .

Odpowiedź:

Nie tylko w klasie V, w innych klasach również.
Chętnie udzielę Pani informacji na ten temat. Zapraszam na rozmowę w szkole, gdyz łatwiej mi będzie wyjaśnić Pani osobiście na czym polega wsparcie dla uczniów. 

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 14-09-2015, godz. 20:49

Pytanie/zgłoszenie:

Boję się cholernie się boje... Boje się wszystkiego... Mam prawie 15 lat i praktycznie jedynym moim prawdziwym przyjacielem jest pluszowy miś... Czuje się samotna... Boje się zasnąć bo rano mogę się już nie obudzić... Boje się ciemności bo w niej kryje się całe zło... Płacze... To mnie przeraża... Brakuje mi czegoś, ale sama nie wiem czego... Czasem przeglądając mój pamiętnik widzę obcą osobę w tych zapiskach... Nie umiem sobie poradzić, tłumie uczucia w środku, bo boje się że zranię nimi innych. Natomiast kiedy je tłumie to one zabijają mnie od środka... Nie mogę się pozbyć przeszłości. Nie mogę wyobrazić sobie przyszłości. Nie mogę zaakceptować teraźniejszej siebie. Boje się że zawiodę wszystkich wokół siebie... Mam problem i nie umiem sobie z nim poradzić... Co mam zrobić? Nie chce rozmów z żadnym psychologiem... To mi nie pomoże...

Odpowiedź:

Droga nastolatko ...
Bardzo trudno jest pomóc komuś na odległość i kiedy praktycznie nic się nie wie o osobie potrzebującej wsparcia.
Pytasz co robić?
Musisz znaleźć w sobie siłę i odwagę by zwrócić się do kogoś o pomoc. Kogoś zaufanego, kogoś na kim możesz polegać. Najlepiej gdy będzie to osoba dorosła.
Jeśli nie masz w tej chwili na tyle odwagi by to uczynić spróbuj poszukać pomocy u ludzi pracujących w instytucjach, które są powołane do tego by pomagać anonimowo o każdej porze dnia i nocy. Mam na myśli telefony zaufania.

Podaje Ci adresy:
http://116111.pl/problemy/samopoczucie-i-zdrowie,cid,32 - młodzieżowy telefon zaufania 116 111. Od listopada 2008 roku dzieci i młodzież z całej Polski mogą bezpłatnie dzwonić na ogólnopolski telefon zaufania. Wykręcając numer 116 111 znajda pomoc psychologów i pedagogów, którzy na co dzień rozwiązują sytuacje kryzysowe.

Biuro Rzecznika Praw dziecka : http://brpd.gov.pl/telefon-zaufania - telefon 800 12 12 12

Wierzę, że zawalczysz o siebie. 
Ponieważ napisałaś anonimowo, tylko za pomocą tej strony mogę przekazać Ci te informacje. Jeśli uznasz, że warto do mnie napisać maila to z pewnością poświęcę Ci swój czas i swoja uwagę. Napisz do mnie: szkola@spdobczyn.pl 

Pozdrawiam Cię i życzę Ci samych dobrych rzeczy.

Iwona Sobka

Pytanie/zgłoszenie z dnia: 30-08-2015, godz. 01:51

Pytanie/zgłoszenie:

Pani Dyrektor mam można powiedzieć duży problem. Nie wiem co mam zrobić ze swoją przyszłością, puki co to dopiero będzie początek 2 gimnazjum, ale za rok trzeba będzie wybrać szkołę, czyli tak naprawdę całą naszą przyszłości. Mam dość niskie mniemanie o swoich umiejętnościach i niską samoocenę jakkolwiek bym nie spojrzała na moje dalsze losy widzę czarny scenariusz... Boje się spełnić własne marzenia bo wiem że to nie wypali. Pewnie ulegnę rodzicom i zostanę księgową albo coś w tym stylu... Co mam zrobić??? Jak mam uwierzyć w siebie skoro czego się nie podejmę kończy się to porażką? Gdybym miała zdecydować gdzie chcę iść poszłabym na jakiś kierunek plastyczny, muzyczny lub teatralny ale boję się tego podjąć bo na pewno się nie uda i skończę śpiewając na murku przy metrze w Warszawie lub sprzedając swoje obrazy na Starym Mieście za grosze by mieć czym opłacić czynsz za mieszkanie, które wynajmuje wraz z 5 innymi osobami...

Odpowiedź:

To co napisałaś, w jaki sposób napisałaś dowodzi, że jesteś osobą wyjątkowo inteligentną. Rzadko sie zdarza by taki młody człowiek potrafił tak dojrzale napisać o swoich rozterkach i wątpliwościach.
Z tego co piszesz brakuje Ci po prostu wiary we własne możliwości - jest na to lekarstwo - po prostu trzeba wierzyć i realizować swoje marzenia.
Nikomu się nie udaje spełnić ich w 100%, uwierz mi. Ważnym jest by próbować.
Wiesz w co wierzą ludzie wschodu- w to, że porażka to szansa. Myślę, że warto byś spojrzała na swoje plany również pod tym kątem.
Nie uda się, trudno idę dalej i próbuję na nowo - juz z pewnym doświadczeniem.
Nie bój się wyzwań, nowych sytuacji. Jeśli nie spróbujesz nigdy nie dowiesz się, czy było to dla Ciebie.

Co do dalszych wyborów kształcenia. 
Jestes jeszcze bardzo młoda i masz wiele czasu na kształcenie się. Nic nie stoi na przeszkodzie byś realizowała się w kierunkach, które kochasz (muzyka, plastyka, teatr) i jednocześnie uczyła się innych dziedzin.

Na pewno Ci sie uda. Jest jednak jeden warunek - wytrwałość i brak lęku przed nowymi wyzwaniami. Poza tym jaszcze przed Tobąprawie dwa lata nauki w gimnazjum. Nie musisz już teraz wybierać, czas przynosi rozwiązania, których sie nawet nie spodziewaliśmy.

Tego Ci własnie życzę.

Dziękuję za to co napisałaś. Jest mi niezmiernie miło, że zdecydowałaś się podzielić ze mną swoimi rozterkami.
Jesteś naprawdę mądrą dziewczyną.

(będę pierwsza osobą -  o ile tak się stanie, która kupi Twój obraz na Starym Mieście lub będzie Cię oklaskiwać śpiewającą na murku przy metrze - co wcale nie przeszkadza byś studiowała zupełnie coś innego)

Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam
I.S


Pytanie/zgłoszenie z dnia: 17-06-2015, godz. 14:29

Pytanie/zgłoszenie:

Witam.

Czy jest możliwe wprowadzenie w roku szkolnym 2015/2016 elektronicznego eDziennika?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Planujemy takie rozwiązanie, ale dopiero od roku szkolnego 2016/2017.

Treść nowego pytania/zgłoszenia:
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )